Genealogy data of Dolman or Dowman, of Pocklington

Virtute et Veritate (Courage and truth)

George DOLMAN, 18621941 (age 79 years)

Name
George DOLMAN
Given names
George Alfred Joseph
Surname
DOLMAN
Birth February 21, 1862 26 21
Address: chez sa grand-mère maternelle.
Birth of a sisterMaria Florine Joseph DOLMAN
March 19, 1864 (Age 2 years)
Birth of a brotherLéon Alfred Joseph DOLMAN
September 14, 1868 (Age 6 years)
Address: 49, rue Saint-Sépulcre
Death of a motherFlorine COURDENT
January 7, 1871 (Age 8 years)
Death of a paternal grandmotherCatherine DELAHAY
September 7, 1886 (Age 24 years)
Address: 49, rue du Saint-Sepulcre

Death of a maternal grandmotherFlore Elise MARTIN
July 10, 1896 (Age 34 years)
Death of a fatherGeorge Alfred DOLMAN
February 8, 1905 (Age 42 years)
Address: 49, rue st Sépulcre
Occupation
Prêtre de l'Église de Rome

Death July 23, 1941 (Age 79 years)
Family with parents
father
George Dolman
18351905
Birth: June 10, 1835 71 37Saint-Omer, Pas-de-Calais, France
Death: February 8, 1905Saint-Omer, Pas-de-Calais, France
mother
Florine Courdent
18401871
Birth: February 23, 1840 25 26Fleurbaix, Pas-de-Calais, France
Death: January 7, 1871Saint-Omer, Pas-de-Calais, France
Marriage
Marriage: April 24, 1861Fleurbaix, Pas-de-Calais, France
10 months
himself
George Dolman
18621941
Birth: February 21, 1862 26 21Fleurbaix, Pas-de-Calais, France
Death: July 23, 1941Southampton, Hampshire, England
2 years
younger sister
Maria Dolman
18641954
Birth: March 19, 1864 28 24Saint-Omer, Pas-de-Calais, France
Death: January 28, 1954Saint-Omer, Pas-de-Calais, France
5 years
younger brother
1868
Birth: September 14, 1868 33 28Saint-Omer, Pas-de-Calais, France
Note

Né à Fleurbaix, chez sa grand-mère maternelle. Les témoins sont Pierre Joseph PEUCELLE, 73 ans, propriétaire et Emile CARLIER, 30 ans, instituteur.

Note

On august 22, 1895, Rev. George Dolman succes to Father Germain in the charge of rector of Bracknell Mission. (Bracknell, in the diocese orf Portsmouth).

Le Rév. George Dolman fut nommé recteur de la paroisse de Bracknell (diocèse de Porthmouth) et prit ses fonctions le 22 août 1895. Voir article dans «The Lamp » Vol. LIII N° 292 pages 66 et 67.